CZ Shadow 2, 9 Luger

Neohodnoceno
 

CZ Shadow 2 představuje další generaci dnes již legendárního modelu CZ 75 SP-01 Shadow. Zbraň byla vyvíjena ve spolupráci s elitními IPSC střelci týmu České zbrojovky tak, aby výrazně přispěla k rychlosti a přesnosti střelby v průběhu závodu. S využitím nejmodernějšího výrobního zařízení se tak zrodila pistole, která dále posouvá hranice sportovní střelby IPSC.

Dostupnost Na dotaz
28 490 Kč
   
Kód produktu 61
Značka Česká zbrojovka
Webová stránka značky czub.cz/
Kategorie Pistole (včetně .22)
Záruka 2 roky
 

Rychlost

Modernizace všech hlavních částí zbraně: závěru a rámu, ve spojitosti s prodloužením hlavně, umožňuje rychleji a dynamičtěji opakovat jednotlivé výstřely. Tvar rámu pomáhá k pohodlnějšímu, vyššímu úchopu směrem k ose hlavně a nový checkering zajišťuje naprosto spolehlivý kontakt se zbraní za všech okolností. Nárůst váhy na přední části rámu a závěru vede ke kompenzaci a mírnému průběhu zpětného rázu. Inovovaný spoušťový mechanismus má hladší chod, nižší odpor a zkrácený reset spouště. Zádržka zásobníku je lépe dostupná a stavitelná ve třech polohách, přebíjení je tak jistější a rychlejší i při pohybu střelce.

Přesnost

Prodloužená hlaveň na 125 mm, delší záměrná a nová výškově stavitelná mířidla zvyšují přesnost zbraně jako celku. Vysoce precizní a plně automatizovaná technologie výroby ostatních hlavních dílů na robotických obráběcích centrech bez podílu ruční práce přispívá ke kvalitě zpracování. Povrchová úprava Arcor inspirována služebními modely zaručuje vysokou odolnost proti korozi, povětrnostním vlivům a mechanickému poškození.

Customizace

Každý střelec je jedinečný. K dispozici je proto široká škála sportovního i custom příslušenství. V průběhu testování byly vystříleny stovky tisíc ran v reálných podmínkách závodu. Za stejných podmínek bylo na jednotlivých IPSC situacích střelci CZ Shooting Teamu dosaženo zrychlení v řádech sekund ve srovnání s prvním modelem Shadow. Na počátku tak stály podněty a nápady nejlepších IPSC střelců planety. Na konci více než dvouletého procesu výzkumu a vývoje je nová, jedinečná zbraň a právoplatný nástupce původního modelu. CZ Shadow 2 je připravena závodit.

 

 Standardní balení Shadow 2 obsahuje:

 •           Zbraň osazená muškou se světlovodným vláknem o průměru 1mm, výškově stavitelným hledím, oboustrannou pojistkou s plochými hmatníky, duralovými střenkami.

 •           Tři zásobníky.

 •           Sada bufferů.

 •           Imbus klíč.

 •           Kartáček a vytěrák hlavně.

 •           Návod.

 •           Záruční list.

 

Vizualizace produktů jsou pouze ilustrativní. Zobrazené zbraně mohou obsahovat příplatkové prvky, které nejsou součástí standardního balení.

 

 CZ Shadow 2

Už nějaký čas se v zákulisí šuškalo o nové sportovní pistoli z Uherského Brodu. Říkalo se, že produktoví manažeři České zbrojovky mají nemalé ambice – ještě dál posunout laťku, kterou do závratných výšin nastavila mimořádně úspěšná CZ 75 SP-01 Shadow. Dlouho však zůstávalo přísně střeženým tajemstvím, jakým způsobem toho v Uherském Brodě chtějí dosáhnout. Dokud nebyl na jaře 2016 představen nový model CZ Shadow 2.

Překonat Shadow? Tak to hodně štěstí, říkal jsem si, když jsem o tom slyšel prvně. Model CZ 75 SP-01 Shadow vznikl před deseti lety pečlivě promyšleným doladěním výborné pistole CZ 75 SP-01 tak, aby výsledek co nejlépe vyhovoval potřebám sportovních střelců. Zdokonalená ergonomie, vylepšený bicí a spoušťový mechanismus s mimořádně hladkým chodem, absence automatické blokové pojistky úderníku, prodloužený záchyt zásobníku, široké hmatníky oboustranných ovladačů manuální pojistky, druhá bicí pružina s jinou pracovní charakteristikou v základní výbavě, muška tvořená světlovodným vláknem, dozadu protažené hledí, zásobníková šachta se sraženou hranou…

CZ 75 SP-01 Shadow je zkrátka excelentní SA/DA celoocelová pistole ráže 9x19 (či 9x21), po které záhy začalo sahat stále víc elitních střelců divize Production střelby podle pravidel IPSC v čele s týmem CZ Shooting, jehož reprezentanti s touto zbraní ovládli nejvyšší pozice na nejvýznamnějších národních i mezinárodních závodech. Shadow ke všemu boduje i na služebním trhu.

Jak vylepšit dokonalé

Proč vylepšovat Shadow, to je vcelku jasné. Tento model byl ve své kategorii dlouho nejlepší zbraň na trhu, ale konkurence nespí. Jiná věc je, jak na to.

Když jsem se začal zajímat o zákulisí vzniku CZ Shadow 2, dozvěděl jsem se, že vývojový tým nejprve strávil obrovské množství času shromaždováním a hodnocením poznatků z používání modelu CZ 75 SP-01 Shadow. Při tom byl neocenitelným zdrojem poznatků a doporučení tým CZ Shooting, jehož členové mají z těchto pistolí odstříleno mnoho set tisíc ran, představují elitu cílové skupiny zákazníků a k tomuto úkolu přistoupili s velkým zápalem. Žádný div – vždyť nová CZ Shadow 2 je zbraň, s níž budou závodit (a pokud možno vyhrávat) přinejmenším několik dalších let.

V podobných případech bývá cílem nalezení slabin. U Shadow to bylo spíš o vytipování konstrukčních uzlů a vlastností, které bylo možné smysluplně dostat na vyšší level. Přitom se neustále bral ohled na to, aby Shadow dvojka přes všechny změny a zdokonalení cenově zůstala „lidovou“ IPSC pistolí, kterou si může dovolit i začínající střelec. Což se také podařilo.

Co rozhoduje

Při vývoji CZ Shadow 2 si v České zbrojovce definovali čtyři oblasti, které jsou pro sportovní střelce rozhodující. Jedná se o rychlost, přesnost, životnost a konečně kustomizaci neboli možnost individuálního přizpůsobení. V každé z těchto sfér se pak v Uherském Brodě pokusili dosáhnout výrazného zlepšení oproti CZ 75 SP-01 Shadow.

Rychlostí se míní rychlost střelby se vším, co s tím souvisí. U CZ Shadow 2 se zásadní krok vpřed udělal nově tvarovaným rámem. Je to variace na osvědčený design CZ 75 SP-01 Shadow, nicméně na rozhodujících místech upravená tak, aby se střelcova ruka dostala co nejblíž k ose hlavně. Zejména díky rámu stoupla prázdná hmotnost pistole na cca 1,3 kg. Zmínit zaslouží nově tvarovaný prostorný lučík bez ostrých hran s dlouhou zdrsněnou přední stěnou a pouze jedna příčná drážka na standardizované montážní liště na přední části rámu. Tím se Shadow 2 přiznává jednoznačně sportovní status.

Česká zbrojovka uvádí, že s novým rámem se jí oproti původní Shadow podařilo částečně zmenšit zpětný ráz, resp. střelec ho vnímá jako snadněji zvládnutelný, a také se zmenšil zdvih hlavně po výstřelu. Já se zatím po orientační zkoušce omezím na konstatování, že z CZ Shadow 2 se mi střílelo velmi příjemně. Sám jsem velmi zvědavý na hodnocení aktivních IPSC střelců po větším počtu ran.

Na první pohled jiný než u CZ 75 SP-01 Shadow je závěr. V České zbrojovce jeho podobu dlouho ladili s cílem dosáhnout co nejrychlejšího tasení, natažení a zacílení. To všechno závěr v konečné podobě s různým tvarem předních a zadních napínacích drážek nabízí (viděl jsem, jak svižně dokáže s CZ Shadow 2 manipulovat špičkový závodník IPSC) a ještě ke všemu vypadá hodně dobře. Navíc jeho design pěkně ladí s trojúhelníkovým kohoutem s velkým vylehčovacím otvorem.

Novinkou u této kategorie pistolí CZ je sportovní checkering v podobě zdrsnění přední a zadní stěny rukojeti malými jehlany. Česká zbrojovka má s podobnou úpravou úchopových ploch zkušenosti ze své řady Tactical Sports. U Shadow 2 po pečlivém výběru zvolila jemnější vzorek s hrubostí na hraně přijatelnosti při déletrvající střelbě bez rukavic. Jemnějším ručkám to může připadat už ostré, ale úchop rukojeti je díky tomu opravdu spolehlivý i v případě pocení. Zásluhu na tom mají i moderní ploché hliníkové střenky, u CZ Shadow 2 eloxované do modra a opatřené popisem s charakteristickou „rukopisnou“ dvojkou dole – stejnou, jakou najdeme na levém boku závěru za laserem vypáleným označením CZ SHADOW. K dispozici jsou však také pryžové střenky pro střelce, kteří preferují širší úchop a mají rádi, když jim rukojeť více vyplňuje dlaň.

Do základního příslušenství patří tři zásobníky na 19 nábojů. Je ale dobré vědět, že Shadow dvojka si perfektně rozumí i se zásobníky pistolí řady SP-01 nebo CZ 75/85 s částečně nižší kapacitou. Na boku rukojeti zaujme výrazně vystupující velký hmatník záchytu zásobníku. Šroub s drážkou torx signalizuje, že hmatník se různě nastavovat podle fyziognomie či preferencí střelce. To je jistě zásadní pro rychlé přebití.

CZ Shadow 2 variuje osvědčený spoušťový mechanismus CZ 75, ovšem s takovými úpravami, že výsledkem je hladší chod, nižší odpor (8 až 15 N v režimu SA) a zkrácený reset spouště. Můžu potvrdit, že to vše se pozitivně projevuje na rychlosti i přesnosti střelby. Použité řešení je mimochodem natolik svébytné, že Česká zbrojovka uvažuje o jeho patentování.

Pro Shadow dvojku jsou podobně jako pro CZ 75 SP-01 Shadow k dispozici vratné a bicí pružiny s různým odporem. Dokonce je to tak, že pokud máte pružiny odladěné na původním Stínu, můžete je s obdobným výsledkem použít i na CZ Shadow 2. Cílem výrobce však je dodávat zbraň již vyladěnou tak, aby přímo z krabice bez dalších úprav dosahovala co nejlepších výkonů.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.