• 1 z 2
 

CZ 557 Varmint 308 Win.

Neohodnoceno
 

CZ 557 VARMINT je zbraň určená ke střílení na terč, ale také k loveckému využití. Specifická pažba vyrobená z výběrového ořechového dřeva designována tak, aby vyhovovala oběma těmto užitím.

Dostupnost Na dotaz
24 690 Kč
   
Kód produktu 1546
Značka Česká zbrojovka
Webová stránka značky czub.cz/
Kategorie Opakovací pušky, kulovnice
Záruka 2 roky
 
 • Hlaveň – 650 mm dlouhá, těžká
 • Stoupání drážek 1:10 – toto stoupání vyhovuje těžším střelám
 • Pažba – ergonomická rovná pistolová rukojeť, široké předpažbí, vyšší hřbet pro střelbu s puškohledem
 • Lůžko – krátké lůžko (v kombinaci se zásobníkem) na náboje do celkové délky 73 mm, lůžko je opatřeno běžnými CZ rybinami, ale navíc také picatinny lištou namontovanou na lůžku
 • Zásobník – odnímatelný, kovový, 10-ti ranný (je možné dokoupit také 4 ranný)

V CZ 557 se skloubily desetiletí zkušeností konstrukce a výroby zbraní spolu s uživatelskými zkušenostmi lovců vyústěné ve využití nejmodernějších materiálů a technologií. Vznikla tak moderní kulovnice tradičního vzhledu s jedinečnými uživatelskými vlastnostmi, které ocení všichni střelci, od začínajících až po profesionály, kteří vystřílí tisíce ran ročně.
 
Charakteristické vlastnosti řady CZ 557

 •  lůžko vyrobeno z jednoho kusu materiálu s integrovanou rybinou pro montáž puškohledu
 •  kovaná hlaveň nejvyšší kvality
 •  snadné vyhazování nábojnic
 •  krátký vytahovač a upravený vyhazovač pro hladký chod
 •  napnutí bicího mechanismu je signalizováno z uzávěrky vystupujícím výstražníkem
 •  nastavitelný odpor a délka chodu spouště
 •  možnost otevřít závěr i při poloze zajištěno
 •  plovoucí hlaveň

 

CZ 557 Varmint

Varmint rifle je výraz z americké angličtiny a označuje primárně malorážovou kulovnici (nebo větrovku) určenou především pro odstřel nepůvodních nebo nežádoucích druhů zvěře, nepovažovaných za klasickou lovnou zvěř a lovených spíše na počet než pro trofej.

Původně se za varmint označovali hlavně hlodavci (krysy, svišti, psouni) a malí predátoři (včetně vlků a šakalů), ale dnes se za velký varmint v některých oblastech považuje i černá a další zvěř střední velikosti. Takže k původním rážím jako 22 LR, 22 WMR či 223 Rem a další dnes přibyly ráže plného výkonu, jako je 308 Win, 6,5 x 55 SE a podobné. Společné varmintu všeho druhu je, že se loví primárně z poměrně statického postavení a na velké vzdálenosti. A to klade mimořádné nároky na zbraň.

V roce 2012 Česká zbrojovka Uherský Brod přišla s novou řadou kulovnic CZ 557, které se radikálně konstrukčně odlišovaly od svých předchůdkyň přechodem na závěr remingtonova typu s krátkým vytahovačem (puristé mohou namítnout, že skutečný Remignton měl vytahovač odpružený vinutou pružinou, CZ 557 má prostý drát ve stylu Sako nebo stará SMLE, ale přesto je to typově remington). Z hlediska přesnosti to má ovšem jen malý význam. Pro přesnost je klíčová dobrá hlaveň a kvalita spoušťového mechanismu. I ten byl u modelu CZ 557 zcela nový, plně seřiditelný a již při prvním testování v roce 2012 jsem si pochvaloval jeho hladký, čistý chod. První edice nové CZ 557 byla klasická lovecká zbraň, ale rodina se postupně rozrůstá. Závěr CZ 557 nyní dostal novou těžkou hlaveň a novou pažbu, čímž se zrodila verze CZ 557 Varmint. Navíc dostala uzavřené pouzdro závěru s výhozním okénkem, na horní plochu pouzdra závěru robustní instalační lištu Mil St 1913 (picatinny), a zásobování zbraně se změnilo na zásobník se záchytem ovládaným hmatníkem na vnitřní straně lučíku spouště. Závěr byl zkrácen na délku náboje 308 Win, přebití je tudíž rychlejší a podání náboje ze zásobníku spolehlivější. Měl jsem možnost ji intenzivně otestovat v ráži 308 Win, osazenou zaměřovacím dalekohledem Zeiss Diavari 6-24 x 56 Victory FL.

První dojem byl příjemný a orientační proměření potvrdilo kvalitu spoušťového mechanismu tak, jak jsem ji poznal v roce 2013. Kritická přitom není konkrétní hodnota odporu, tu si může uživatel nastavit v dostatečném rozsahu podle vlastních preferencí, stejně jako délku kroku spouště. Podstatná je rovnoměrnost odporu výstřel od výstřelu, vyjádřená směrodatnou odchylkou. Je zajímavé, že ta vycházela prakticky zcela shodně jako v předchozích testech zbraní řady 557 kolem 0,4 Newton (rozdíly v řádu setin Newton nepovažuji za podstatné) – vypovídá to hodně dobrého o kvalitě a stabilitě výroby.

K vlastnímu testu jsem zvolil 3 druhy nábojů – náboje Geco Target se střelou SP o hmotnosti 11,0 gramu (170 gr), náboje Sellier & Bellot Match se střelou HPBT o hmotnosti 10,9 gramu (168 gr) a lovecké náboje Sellier & Bellot SPCE (s prosekávací hranou) o hmotnosti 11,7 gramu (180 gr).

Nemyslím, že je zde podstatné zabývat se absolutními hodnotami rychlostí, pro přesnost se považují za podstatně významnější směrodatné odchylky. Zde měly jasnou převahu náboje Sellier Bellot. Nástřelky na papíře ale již tak jednoznačné nebyly. Stříleli jsme vždy ze zbraně usazené na nastřelovací lavici, na solidním předním i zadním vaku, abychom maximálně eliminovali vliv střelce. Na 100 metrů byl rozptyl 5-ranných skupin nábojů Geco Target okolo 15mm (tedy ½ úhlové minuty), přitom typicky 4 rány měly tendenci „jít jednou dírou“. Nástřelky náboji S& B Match HPBT se pohybovaly kolem 20mm, opět 4 rány byly typicky v jednom shluku ale „uprchlík“ byl o trošku dál od hlavní skupiny. Lovecké náboje S&B SPCE celkem očekávatelně měly největší rozptyl, kolem 30-35mm, opět trend byl 3 rány v jednom shluku a 2 ulétlé, které otvírají rozptyl na konečnou hodnotu. Nástřelky na 300 metrů potvrdily 100 metrovou indikaci, Geco dávalo 5 ran kolem 100 mm, S&B Match 130 mm , lovecké S&B s prosekávací hranou 210 mm.

Co z toho lze usoudit? Především jsou tato zjištění důkazem, že rozptyl rychlostí není sám o sobě dostatečnou zárukou malého rozptylu. Je dobré jej mít, ale sám o sobě nestačí. Geco, které z hlediska směrodatných odchylek rychlosti prohrálo, bylo v papíře nejpřesnější. Rozptyl S&B Match byl jen nepatrně horší. Zbraň prokázala na 100 metrů přesnost pod 1 úhlovou minutu a je tedy dostatečně přesná pro střelbu i na maximální dálky přesahující 500 metrů. Určitě ji lze používat i pro sportovní velkorážovou střelbu na velké vzdálenosti. Lovecké náboje měly největší rozptyl, u nich se cenní hlavně účinnost v cíli, ale pořád umožňují střílet na zvěř vzdálenou 300 metrů. Každá zbraň má svoji preferenci střeliva, ale jen opravdu kvalitní zbraň umožňuje tuto preferenci jasně detekovat i v případě terčového střeliva. V tomto směru Varmint plně splnil moje očekávání.

Dovolte mi nyní trochu subjektivních pocitů. Pažba mi celku sedla, pochvaloval jsem si zejména strmý sklon pistolové rukojeti a příhodný tvar spodní linie zadní části pažby, který umožňuje pohodlnou a přesnou podporu pažby pěstí slabé ruky. Zadní část pažby svou rovnoběžnou linií také umožňuje snadné zkrácení či prodloužení pažby aniž by utrpěl vzhled zbraně. Příjemné je i předpažbí s rovnou spodní plochou, která přispívá ke stabilitě zbraně. Lícnice by se mi víc líbila alespoň výškově stavitelná, při použití zaměřovacích dalekohledů s velkým zvětšením ‚ kolem 20x, je přesně nastavitelná lícnice velkou pomocí. Nemám křivého slova pro spoušťový mechanismus. Funkce zbraně byla po celou dobu testu zcela spolehlivá.

CZ 557 Varmint je podle mě zbraň, schopná plnit i ty nejnáročnější požadavky. Přesto, nebo snad právě proto, musím říci: pro úspěšnou střelbu na velké vzdálenosti sama zbraň nestačí. Nestačí dokonce ani zbraň s perfektní optikou a náboji potřebné kvality. Bez dobrého střelce, s praktickou zkušeností a zručností, je sebelepší zbraň jenom drahým, přesně opracovaným kusem železa a dřeva. Než vystřelíte poprvé na živou zvěř na velkou dálku, vystřílejte si pár desítek či spíš stovek ran na střelnici. Na podobnou velkou vzdálenost. Poznejte zbraň, náboje, balistiku a vliv počasí na ní a poznejte především sebe. Lov není o rozjařeném postřelování se v terči, zatímco špatná díra v papíru není tragédie, špatný výstřel na zvěř může namísto čistého, humánního úlovky mít za následek ošklivou, pomalou a bolestivou smrt živého tvora. V poznání sebe i zbraně je odpovědnost střelce i lovce. Najděte svoje meze a respektujte je. CZ 557 Varmint vám při tomto hledání může být skvělým nástrojem a věrnou družkou.

Váha 5,00 Kg
Ráže .243 Win. (10"), .308 Win. (10")
Pažba Ořechová
Podávací zařízení Zásobník
Mířidla Bez mířidel
Spoušť seřiditelná spoušť
Hlaveň Kovaná
botka nedefinováno
Šířka zbraně 187 mm
kapacita schránky -
Kapacita zásobníku 10 or 4
LOP nedefinováno
Výška zbraně 170 mm
Celková délka 1170 mm
Délka hlavně 650 mm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.